Moduł produkcyjny służy do wykonania wyceny oraz wprowadzenia zlecenia produkcyjnego obejmującego produkowane wyroby. Stworzony z myślą o produktach branży osłonowej, uwzględnia wszystkie warianty wyrobów takich jak okna, rolety, roletki materiałowe, żaluzje, wertikale, okiennice. Określenie podstawowych cech produktów oraz ich wariantowa konfiguracja pozwalają na zaprojektowanie dowolnego wyrobu zgodnie z technologią producenta oraz skuteczną weryfikację wszelkich nieprawidłowości.
Dzięki wbudowanym formułom, możliwa jest precyzyjna kalkulacja ceny sprzedaży wyrobów oraz określenie kosztów ich wyprodukowania.
Wycena i ofertowanie
• przygotowanie oferty handlowej wg zaproponowanego wzoru,
• możliwość klonowania zamówienia, pozwalająca na stworzenie kliku wariantów oferty (np. dla różnych systemów profili okiennych, dla innych rodzajów sterowania roletami),
• możliwość zindywidualizowania wyglądu wydruku oferty,
• możliwość wydrukowania oferty w językach obcych,
• wycena kosztów zlecenia wraz z zestawieniem materiałowym,
• możliwość przedstawienia oferty w dowolnej walucie,
• obliczanie ceny sprzedaży na podstawie wcześniej zdefiniowanych formuł lub tabel rastrowych
Zamówienia produkcyjne
• możliwość przekształcenia oferty/wyceny w zamówienie produkcyjne lub wprowadzenia nowych zleceń,
• wariantowa kompletacja produktów,
• harmonogram zleceń produkcyjnych,
• rozchód towarów na podstawie zapotrzebowania produkcyjnego,
• przygotowanie wydruków produkcyjnych wg indywidualnych ustaleń (BOM-y),
• przygotowanie BOMów do cięcia ręcznego i automatycznego (kod kreskowy lub plik sterujący),
• wycena produktów wg tabeli cen lub własnych formuł cenowych,
• określanie czasu produkcji dla różnych wariantów wyrobów.
Postęp prac
• tworzenie i zarządzanie gniazdami produkcyjnymi,
• etykietowanie elementów produktu końcowego oraz produktu finalnego za pomocą specjalizowanej drukarki do etykiet przemysłowych lub drukarki zintegrowanej z automatem produkcyjnym (np. piłą ). Istnieje możliwość dopasowania wyglądu i zawartości etykiet do preferencji klienta. W szczególności, na etykiecie można umieścić graficzny schemat elementu lub produktu końcowego oraz kod kreskowy, którego odczytanie za pomocą czytników kodów kreskowych lub kolektora danych pozwala na odznaczenie wykonania czynności w procesie produkcyjnym,
• śledzenie za pomocą czytników kodów kreskowych postępu prac na poszczególnych stanowiskach pracy,
• przygotowywanie partii produkcyjnych,
• obsługa kolektorów danych (np. przy wydawaniu towarów z magazynu, dostawie do klienta).
Zarządzanie odpadami produkcyjnymi
Zarządzanie odpadami produkcyjnymi wraz z ich oznakowaniem kodem kreskowym lub numerem odpadu umożliwia składowanie odpadów użytkowych dla całego zakładu lub dla poszczególnych linii produkcyjnych. Zarządzanie odpadami pomaga znacznie efektywniej wykorzystać mechanizmy optymalizacji cięcia i minimalizowania strat materiału podczas produkcji.
Produkcja bez papierowa
Odpowiednie skonfigurowanie gniazd produkcyjnych i wykorzystanie znakowania kodami kreskowymi przy pomocy czytników kodów kreskowych oraz kolektorów danych pozwala na całkowicie bez papierowe sterowanie produkcją wszystkich wyrobów.
Sterowanie maszynami
Generowanie plików sterujących dla maszyn do cięcia i frezowania profili okiennych oraz cięcia i składania pancerzy rolet.
Produkcja okien
Program umożliwia zaprojektowanie wszystkich typów okien w systemach PVC, ALU i drewnianych uwzględniając specyfikę ich produkcji, wykorzystywane profile, dostępne rodzaje szkła i wypełnienia. Wykorzystując mechanizmy konfiguracyjne, możliwe jest wprowadzenie do bazy wszystkich rodzajów profili z precyzyjnymi danymi technicznymi. Wprowadzenie zależności technicznych dla każdego systemu umożliwia poprawną walidację. Okna i wszystkie ich elementy można narysować w specjalnie przygotowanym module graficznym GUI.
Produkcja rolet
W systemie PAM możliwe jest zaprojektowanie wszystkich typów rolet zewnętrznych, zarówno w obudowach aluminiowych, jak i PCV. Dostępne są rozwiązania techniczne wszystkich występujących na rynku polskim producentów. Baza danych zawiera elementy wraz z indeksami katalogowymi producentów systemów, akcesoriów oraz napędów. Walidacja produktów sprawdza poprawność wyboru cech produktu a specjalnie zastosowane formuły określają m.in. minimalną wielkość skrzynki rolety w zależności od wysokości rolety, średnicy wału, rodzaju nawoju oraz zastosowanego profilu. Cechy produktów można indywidualnie konfigurować i decydować o umieszczeniu stosownych informacji na BOMach produkcyjnych. W wyniku konfiguracji produktu i wprowadzenia kompletnego zlecenia otrzymujemy BOMy produkcyjne wykonane dla każdego stanowiska produkcyjnego.
Produkcja roletek materiałowych
Roletki materiałowe w kasetach oraz wolno wiszące budowane są w oparciu o technologie producentów uwzględniając specyfikę składania i cięcia. Istnieje możliwość zaprojektowania dowolnego typu roletek z wykorzystaniem wszelkich dostępnych kolekcji materiałów. BOMy produkcyjne drukuje się w zależności od ilości stanowisk pracy oraz czynności na nich wykonywanych.
Produkcja bram rolowanych i segmentowych
Bramy rolowane budowane są na podobnej zasadzie jak rolety zewnętrzne z uwzględnieniem specyfiki ich konstrukcji z wykorzystaniem odpowiednich napędów, sterowania i zabezpieczeń. Budowa bram segmentowych odbywa się zgodnie z wymaganiami technologii ich produkcji z możliwością wykorzystania i współpracy z mechanizmami doboru sprężyn skrętnych zarówno dla bram garażowych jak i przemysłowych. BOMy produkcyjne drukuje się w zależności od ilości stanowisk pracy oraz czynności na nich wykonywanych.
Produkcja moskitier, wertikali i plis
Moskitiery, wertikale i plisy budowane są zgodnie z technologią ich produkcji z zachowaniem wszelkich zależności charakteryzujących poszczególne produkty. Istnieje możliwość zaprojektowania dowolnego typu wertikali i plis z wykorzystaniem wszelkich dostępnych kolekcji materiałów. Możliwe jest wykonanie moskitier ramkowych i zwijanych. BOMy produkcyjne drukuje się w zależności od ilości stanowisk pracy oraz czynności na nich wykonywanych.
Wszystkie produkowane wyroby mogą być skonfigurowane w jednej bazie i dzięki temu możliwe jest umieszczenie ich na jednej, wspólnej ofercie dla klienta. Możliwe jest też automatyczne powiązanie produktów z podpowiadaniem np. wymiarów moskitiery do zaprojektowanego okna.
Harmonogram produkcji
Moduł Harmonogram zleceń produkcyjnych graficznie prezentuje realizacje zamówień na osi czasu oraz pozwala odpowiednio kierować zamówieniami w zależności od dostępnych mocy produkcyjnych i terminu odbioru wskazanego przez zamawiającego.
Optymalizacja cięć
• zaplanowanie cięcia dłużycy (np. profili PCV) w taki sposób, aby zminimalizować ilość niezbędnego w procesie produkcyjnym materiału i ograniczyć odpady produkcyjne,
• uwzględnienie kąta cięcia (90 lub 45 stopni),
• uwzględnienie szerokości ostrza piły (szerokość rzezu),
• możliwość dopasowania zapotrzebowania materiału dla wielu zleceń produkcyjnych,
• bezpośrednia współpraca z modułem generowania poleceń dla maszyn produkcyjnych (wyniki optymalizacji są kodowane w postaci procedury sterującej dla piły).